Jak začít s cyklistikou

S již přes rok stále trvající pandemií si každý nějak potřebujeme pročistit hlavu. Proč to tedy nezkusit s cyklistikou? 

Cyklistika jako koníček

Cyklistika je fajn věc, ale pořád v první řadě je nutné, aby v naší mysli zůstala jako koníček, a ne povinnost pro naše duševní a fyzické zdraví.

Proto si nezapomeňte dopřát volno, a strávit čas i jinými aktivitami, které Vás baví. například lidé, kteří rádi hrají kasinové hry, nyní nemohou chodit do kamenných kasin, ale přesto mohou navštěvovat online kasina a používat Tipsport Vegas Akční kód. 

Výhody

Cyklistika, anebo jízda na kole, je nejvíce prospěšná ze zdravotního hlediska (jak fyzicky, tak psychicky) – kromě posilování a zvýšení flexibility svalů, posílení oběhové soustavy (a tedy prevence kardiovaskulárních onemocnění), snížení stresu a tělesného tuku, je cyklistika jednou z nejjednodušších forem cvičení, nemluvě o tom, že se dá poměrně snadno uzpůsobit normálnímu životu – např.  jízdou do práce, do obchodu – prakticky kamkoliv – na kole (namísto využití veřejné dopravy, anebo auta).

Potřebné náčiní

Teď, když jsme se už seznámili s výhodami cyklistiky, začněme od začátku – co k tomu vlastně potřebujeme? Základem je jistě dobré kolo, které bude patřičně úměrné výšce Vašeho těla – jízda tak pro Vás bude mnohem jednodušší a efektivnější. Určitě ale neopomeňte zbylá příslušenství, jako helmu, potřebné náčiní k opravám, pohodlné sedlo a gripy, apod. Nejenom že Vás dobré příslušenství ochrání, ale také to pro Vás mnoho věcí usnadní, čímž se zvýší Vaše šance, že u cyklistiky zůstanete. 

Zvyk je železná košile

Když už jste s cyklistikou začali, je nutné, abyste z této činnosti udělali zvyk – cyklistika rozhodně není jednorázovou záležitostí. Abyste tomu mohli pořádně přijít na chuť, musíte se tomu věnovat určitou dobu – to můžeme koneckonců aplikovat na kteroukoliv činnost. Později, až tomu dovolí opatření proti koronaviru, by jistě stálo za zvážení projet se s přáteli, potažmo najít ve svém okolí cyklistickou komunitu – není totiž lepšího způsobu jak získat motivaci, než trávit čas s podobně smýšlejícími lidmi.

Všeho s mírou 

Ve všech činnostech je nutné, abyste si kladli realistické cíle – nemůžete po sobě hned od začátku chtít, abyste ujeli 20 km – v lepším případě skončíte utahaní, v horším Vás to přestane bavit a skončíte s tím, anebo si přivodíte zranění. Postupně, podle odhadu svých dovedností, a Vašich ambicí, však můžete přidávat na obtížnosti – můžete jet delší trasy, sjíždět náročnější terén – možností je vskutku mnoho. Rozhodně si však s sebou nezapomeňte vzít láhev vody.

A pokud máte v plánu jezdit déle než hodinu, určitě nebude vůbec špatný nápad vzít si s sebou něco k snědku. Pokud totiž nebudete dobíjet svou energii, může se stát, že se Vaše tělo dostane do hypoglykémie (laicky řečeno se Vaše tělo dostane do úsporného režimu), což s sebou může přinést únavu, nevolnost, a další potíže.

Bezpečí na prvním místě

V poslední řadě bych chtěl znovu zdůraznit ten nejdůležitější bod, a tím je Vaše bezpečí. Kromě patřičného vybavení stojí za zmínku další body – např. být si při jízdě plně vědom svého okolí, a nenosit u toho sluchátka. Dále nebude na škodu se naučit dopravní předpisy pro cyklisty, abyste se mohli vyvarovat případným nebezpečím, potažmo pletkám se zákonem.